Prihlásenie
Prihlásenie

Fasádne omietky

Fasádne omietky rôznej zrnitosti pripravené na okamžitú aplikáciu chránia vášu stavbu pred poveternostnými podmienkami. Široká škála farebných odtieňov podľa vzorkovníkov výrobcu. Miešajú sa na objednávku zákazníka.

Fasádne omietky sú jednoducho spracovateľné pastové omietky, pripravené na priame použitie bez ďalšej úpravy. Silikónové omietky na báze silikónových živíc sa vyznačujú vysokou odolnosťou proti poveternostným vplyvom, ako sú napríklad náporový dážď, silný vietor, UV žiarenie, ale aj proti plesniam riasam a hubám.

Bázy na fasádne omietky sú pastovité hmoty pripravené na príp. tónovanie príslušným tónovacím systémom, ktorý dodá omietke farbu. Pri výbere bázy sa vyberá veľkosť zrna a spôsob finálnej úpravy – či bude hladená alebo ryhovaná. V akrylátových a silikónových omietkach sa nachádza zvýšený obsah polymérov, čím získavajú vlastnosti, ktoré ich odlišujú od minerálnych a silikátových omietok.

Výber fasádnej omietky môže byť pomerne problematický ak nemáte zvládnuté základné odborné vedomosti. Pritom samotná fasádna omietka má výrazný vplyv na vzhľad a ochranu domu a ide preto o jeden z dôležitých komponentov bývania. Čo je to vlastne fasádna omietka, aké typy rozoznávame a ako sa zorientovať v základných pojmoch? Aké majú využitie?

Čo je to fasádna omietka?

Samotný materiál pre fasádne omietky predstavuje báza z pastovitej hmoty, väčšinou uskladnené v plastových vedrách, v ktorých odtieň farby sa upravuje s použitím  tónovacích pigmentov. Výber fasádnej omietky sa odvíja od základných parametrov akými sú: podklad, farba, štruktúra, spracovanie a samozrejme je podstatná aj cena.

Podklad predstavuje základ na ktorý sa samotná fasádna omietka bude nanášať – podľa neho sa môže vyberať aj typ fasádnej omietky a zároveň na ňom záleží ako bude fasáda vyzerať. Podklad nesmie byť pred aplikáciou vlhký, má byť bez nerovnosti, homogénny a pevnostne dozretý. Na takto pripravený podklad je možné aplikovať penetračný náter.

Farba fasády má význam nielen z estetického hľadiska, ale potrebné je vyberať s ohľadom aj na naše  okolité prostredie. Najviac preferované sú svetlé odtiene, ktoré pôsobia krajšie na fasáde a lepšie „zasadnú“  aj do okolitého prostredia, pri tmavších odtieňoch  je to už väčšinou podmienený a  limitovaný výber. Estetických preferencií sa rovnako týka aj štruktúra zrnitosti, ktorá má taktiež súvis aj s podkladom a s typom stavby.

Aké typy fasádnych omietok existujú?

Základnými typmi fasádnych omietok sú omietky akrylátové, silikónové a silikátové. Každá omietka je iná a má aj iné vlastnosti. Akrylátová omietka je pevnejšia a silikónová je difúznejšia. Z hľadiska použitia akrylátová omietka nie je vhodná na minerálnu vlnu. Medzi ich skvelé vlastnosti patrí vodoodpudivosť, odpudivosť voči špine, či stálofarebnosť. Tieto vlastnosti predurčujú fasádu ako skvelý prvok na ochranu budovy pred vonkajšími vplyvmi a zároveň zaručia estetický a dlhotrvácny vzhľad.

Silikátové omietky majú lepšiu paropriepustnosť a preto sú vhodné pre stavby, ktoré si vyžadujú priepustnosť vodných pár. Napriek tejto vlastnosti zachovávajú odolnosť voči vode a vplyvom okolitého prostredia. Pomerne často sa silikátové omietky využívajú pri opravách historických budov a budov, ktoré sú pamiatkovo chránené.

Silikónové fasádne omietky majú základ v podobe silikónovej bázy. Táto báza má vplyv pri ochrane pred hlbším vniknutím a uchytením pachu, rias, plesní, čím pomáha zabezpečiť ochranu stien. Veľkú výhodu tohto druhu fasády predstavuje samočistiaca schopnosť, vodeodolnosť, paropriepustnosť. Tieto vlastnosti predurčujú silikónovú omietku ako skvelý prvok na ochranu budovy pred vonkajšími vplyvmi.

Fasádne omietky sa využívajú rovnako pre novostavby ako aj na rekonštrukciu starších budov. Čím kvalitnejšiu omietku vyberiete, tým do budúcnosti bude s ňou menšia starosť. Samozrejme cena sa tiež odlišuje, ohľadajúc na jednotlivé produkty a preto si tieto parametre treba zvážiť, prípadne sa poradiť s odborníkom.

Veľmi radi Vám poradíme nielen pri výbere správnej omietky, ale aj akéhokoľvek materiálu potrebného na sanáciu, alebo zateplenie fasády.

Zobrazený jediný výsledok

Chcete byť o krok vpred?

Prihláste sa na odber a buďte informovaní
o nových akciách a produktoch.
Odoberať

Ste realizátor?

Zaregistrujte sa a získajte
veľkoobchodné ceny
Registrovať sa

Pracovná doba eshopu:

Pondelok – Piatok : 8:00 – 16:00
V prípade, že by ste nás chceli
navštíviť osobne, radi si
s Vami dohodneme stretnutie

Napíšte nám

  Sledujte nás

   na sociálnych sieťach

  P
  R
  O
  D
  U
  K
  T
  Y
  searchenvelope-ouserclosemap-markerarrow-downchevron-downshopping-cartphonebarscalculatorphone-handsetcrosschevron-downarrow-down-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram